Ten kurs jest przede wszystkim dla rodziców dzieci od 12. do 18. roku życia, ale może pomóc też pozostałym. Zawiera informacje o rozwoju dziecka, jego potrzebach i sposobach radzenia sobie z jego trudnymi zachowania. Możesz z niego skorzystać zarówno wtedy, kiedy już masz poważny problem w relacji ze swoim dzieckiem, jak i dla profilaktyki – właściwie jest ok, czasem pojawiają się jakieś problemy.
Jest dla CIebie, jeżeli chcesz mieć więcej spokoju, nie bać się telefonu ze szkoły albo zajrzenia do dziennika elektroniczego, żeby nie dowiedzieć się, że Twoje dziecko znowu zrobiło coś złego, móc spokojnie rano wyjść do pracy bez awantury.
Czego dowiesz się z kolejnych 8 lekcji?
- O mechanizmie stresu – dlaczego dziecko się wścieka i jak to ograniczyć
- O samosprawdzającej się przepowiedni – co robić, żeby dziecko zmieniało się na lepsze
- O potrzebach rozwojowych dziecka – jak sprawić, żeby samo chciało się rozwijać/uczyć
- O przyklejaniu łatek dzieciom – co robić inaczej, żeby było widać zmiany w dziecku
- O samodzielności – jak przestać robić wszystko za dziecko
- O stawianiu granic – jak egzekwować wymagania
- O zachęcaniu dziecka do współpracy – co zrobić, żeby chciało mu się chcieć
- O emocjach – jak to co dziecko czuje wpływa na jego zachowanie
Dlaczego napisałam ten kurs?
Bo coraz więcej dzieci i młodzieży ma trudności emocjonalne, w tym objawy depresji. Już chyba w każdej szkole są uczniowie/uczennice, którzy/które samookaleczają się, realizują nauczanie indywidualne ze względu na zaburzenia emocjonalne. A takich, które/którzy boją się iść do szkoły, rano mają bóle brzucha albo głowy już się nie zliczy. Problem nasila się z każdym rokiem. Polska jest na 2. miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Do tego już trzeci rok z rzędu pobijamy swój niechlubny rekord – czyli te liczby rosną. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt chyba nie spodziewał się takiego problemu. A on jest i dotyka dzieci z różnych domów, różnych środowisk. Nie ma znaczenia poziom wykształcenia rodziców i ich status majątkowy. Chcę tym materiałem pomagać rodzicom przeciwdziałać takim problemom.
Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z tego materiału, raz w tygodniu dostaniesz jedną lekcję. Będzie w niej pakiet informacji oraz zadanie domowe. Robienie tych zadań systematycznie powinno sprawić, że szybko będziesz widzieć efekty.
To co przygotowałam oczywiście nie wyczerpuje tematu, a stanowi zalążek wiedzy i umiejętności. Z rodzicami, którzy chcą temat pogłębić i poszerzyć pracuję indywidualnie. Wtedy jest czas na omawianie indywidualnych przypadków, szukanie najskuteczniejszych, indywidualnych sposobów rozwiązania trudności.
O mnie
Od 30 lat wspieram rodziców w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Jestem pedagogiem, terapeutą w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i coachem rodzicielskim. Od początku mojej drogi zawodowej pracuję w poradniach psychologieczno-pedagogicznych – najpierw byłam pedagogiem w poradni w Międzyrzeczu, później dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Poznaniu, a obecnie znowu pracuję w Międzyrzeczu, tylko teraz jestem dyrektorem.
Prowadzę Fundację AGRAFKA, przez którą pozyskuję pieniądze na realizację różnego rodzaju działań na rzecz edukacji dzieci i dorosłych. W 2022 r. prowadziłam projekt „Bez przemocy”, w ramach którego przeprowadziłam 400 godzin indywidualnego wsparcia dla rodziców z całego kraju i z zagranicy.